Králické betlémy - Josef Komárek

Moje činnost

 • Současná činnost (obrázky a text)
 • Výstavy a kurzy (obrázky) - aktualizace leden 2015
 • Z historie mého betlémářství (obrázky)


 • Současná činnost


       V současné době se věnuji restaurování rozsáhlého betlému nalezeného při bouracích pracích v Olešnici v Orlických horách. Nálezový stav ukazují fotografie. Figurky i stavby utrpěly vodou zatékající poškozenou střechou. Voda u křídového podkladu figurek způsobila jejich témeř úplné zničení. Stupeň poškození byl ale důvodem, že jsem betlém získal zadarmo. Podle mého odhadu mohu dokončit opravy v závěru roku 2015.

  ( - Na začátek stránky -)

  Výstavy a kurzy


  Výstava Králíky 2008

  Výstava Roztoky u Prahy 2008

  Řezbářský kurz Králíky 2009

  Výstava Pardubice 2011

  Výstava Jilemnice 2013

  Řezbářský kurz Horní Planná 2013

  Přednáška Police n.M. 2014

  Řezbářský kurz Augsburg 2014

  Řezbářský kurz Brannenburg 2014

  Řezbářský kurz Olešnice v O.h. 2014-15

       Moji kamarádi z Police nad Metují mne pravidelně navštěvují na chalupě a učí se králickému řezbářskému rukopisu. Dostávají domácí úkoly, které společně vyhodnocujeme. Tato forma „dálkového studia“ se nám osvědčila. Už se těším na jejich závěrečné práce v roce 2015. Také se nám osvědčily jejich vlastnoručně vyrobené řezbářské nože.

  ( - Na začátek stránky -)

  Z historie mého betlémářství


  Za 24 let mojí činnosti jsem nashromáždil tyto fotografie mých výrobků. Jedná se o moje vlastní výrobky, sestavovaní betlémů ze starých figurek a interiér mojí první dílny zrušené v roce 1998.

  Kde jsou časy, kdy jsem v mojí velké dílně objevoval krásy králického řezbářství a sestavoval ze starých figurek skříňkové betlémy. Nyní se věnuji naplno badatelské činnosti a učím tradiční řezbářský rukopis v kurzech, přednáškách i při návštěvách u mne doma. Odměnou je mi přístup do mnoha osobních sbírek betlémů a získávání informací nezbytných pro vznik připravované knížky.

  ( - Na začátek stránky -)


  Webmaster: Vitkom 2006